SSD'li Laptopun Hafıza Arttırma Çözümü


SSD takılı bilgisayarlarda garantiyi bozmadan hafıza boyutunu nasıl arttırabiliriz. Bu yazımızda bunun hem uygun hem de mantıklı yolunu sizelere sunduk.

SSD'li Laptopun Hafıza Arttırma Çözümü Nedir?

Hepimizin bildiği gibi SSD kapasiteleri günümüzde her ne kadar terabaytlara kadar ulaşmış olsa da genellikle en sık kullanılan 240-480GB aralığında. Hem bu nedenle, hem de SSD'nin belli bir yazma-silme ömrü olduğundan, karalama yapmak, torrent indirip silmek veya ara sıra harici bir HDD'ye aktarmak için ek çözüm olarak SD kartı denemek kalıyor. Peki bu işlem ne kadar sağlıklı diye soracak olursanız daha önce denemiş olan kullanıcılar tarafından gelen geri dönüşlere göre hiç bir zararının olmadığını ve SSD kadar iyi performans aldığını söylüyorlar.

Ömür konusuna gelirsek, SD Kartların, sabit disk veya SSD'lerde olduğu gibi bir SMART sistemi malesef bulunmuyor. Ömrünün dolduğunu nereden anlayacağız derseniz, bilinmiyor. Fakat şöyle söyleyim, yaklaşık dört aydır laptopa takılı bir SD kart kullanan bir kullanıcımız herhangi bir yavaşlama, veri kaybı görmediğini söylüyor. Kaldı ki bu kart neredeyse üç günde bir tamamen dolup boşalıyor. Sıkı bir döngüde yani.

Bu işlem sayesinde Hem laptopa 2. bir SSD alıp garanti bozulma riskinden kurtulabilirsiniz hem daha uygun hem daha mantıklı bir işlemle Laptopunuzun hafızasını arttırabilirsiniz. Ayrıca laptopun görüntüsünü de bozmadan bu işlemi yapabilirsiniz.

Sonuç olarak SSD'li bir laptopta ek depolama çözümü olarak SD Kart kullanımını oldukça kullanışlıdır.
128GB iyi bir SD kartın şu an uygun fiyata alınabildiği de düşünüldüğünde hem SSD'nin ömrünü uzatmak, hem de sürekli bir harici disk takılı tutmaktan daha kullanışlı.


Paylaş:
Destek Talebi

Değerli müşterilerimiz eğer kullanıcı adınız ve parolanızı biliyorsanız sorununuzun daha hızlı çözüme kavuşması adına lütfen kullanıcı panelinden destek talebinde bulununuz.
Kullanıcı/Müşteri Girişi

X