Belgesiz .tr Uzantılı Domainler | İlk Gelen Alır Prensipli .com.tr Domainler


Çok merak edilen konulardan olan trabis'in açılışıyla beraber gelecek belgesiz .tr uzantılı domainler hususunda firma ve sektör çalışanları olarak duygularımızı ifade ettik. Detaylar bu sayfada olacak iyi okumalar.
Her geçen gün dünya yepyeni internet haberleri ile kendini geliştirip değer katarken ülkemizde her geçen gün web'i nasıl daha güvensiz hale getiririz denilerek çalışmalar yapılıyor sanırım.

Devir değişiyor insanlar günbe gün internet ile daha fazla haşır neşir olup yeni deyimler ile kelime dağarcıklarını genişletiyorlar. Domain artık bilinen bir kelime oldu. Sokakta her iki kişiden birine sorunca size bir cevap verebilir.

Domain, 2000'li yıllarda inanılmaz bir prestij göstergesiydi. Yatırımcılar web sektörüne 1999 ve 2002'li yıllarda milyarlarca doları harcadı ve o yılları web sektörü için bir kilometre taşı olarak tarihe geçirdi.
Sonuç olarak yıl oldu 2022 ve üzerinden 20 yıl geçti. Web 3.0 konuşulup projeler geliştirilip VR web siteleri ile 3D gezinti yapılabilirliğin sınırları zorlanırken öte yandan güvenli web için kriptolama teknolojileri kullanılıyor. Peki ya biz?

Ülke olarak biz dünya devlerinin aksine web'i nasıl güvensiz tutarız diyerek çalışıyoruz sanırım. Önce .tr uzantı yetkisi devletin bir kurumu olan ve ODTÜ üniversitesine bağlı çalışan nic.tr'den alıp Türkiye domain sektörünü tekelleştirmeye çalışan ve lobi mantığıyla piyasada fahiş fiyatlar uygulayan firmalara, deyim yerindenyse peşkeş çeken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yeni bir ilke imza atıp bir prestiji/karizması olan .tr uzantısını da yine domain firmaları daha fazla kazansınlar diyerek belgesiz hale getireceklerini geçtiğimiz bir forumda belirtti.

Peki ne olacak bu .tr uzantılı domainler belgesiz olursa? dediğinizi duyar gibiyim.

Bizler öğrencilik yıllarımızda derslerde .com uzantısının ticari bir işletmeye ait olduğunu, .net uzantısının internet-bilişim alanında faliyet gösteren bir site/şahsa ait olduğunu, .org uzantısının dernek-vakıf-kulübe ait olduğunu bilerek yetiştik.
Sonra ne oldu?
Domainler insanlara yetmemeye başladı yeni uzantılar ile pazarı genişletmeye çalıştılar fakat yine yetmedi çünkü insanlar aynı isimle farklı farklı işler yapıyordu. Sonra bir de baktık ki .org uzantılı eskort siteleri, .com uzantılı spor kulüpleri, .net uzantılı vakıflar görmeye başladık.
Dolandırıcılar devletdesteklibedavakontor.xyz uzantıları ile ülkemizde nice insanların kontor/dakikalarını hiç ettiler.
Bu durumların en büyük sebebi, domain sektörü, paran varsa ve istediğin domain boştaysa ilk gelen alır mantığını esas alır. Fakat .tr uzantılarında yine para ve müsait domain şartının yanında bir de belge şartını isteniyor olması bu uzantıya bir güven katıyordu.
Bu belgeler neydi peki?
.com.tr için ilerleyelim. Türkiye Cumhuriyetinde faliyet gösteren bir limited (ltd.) veya anonim (aş.) şirketseniz YA DA Türkiye Cumhuriyetinde patentli bir markaysanız size bu com.tr uzantısını devlet (kurum) veriyordu.
Öyle her önüne gelen gidip ziraat.com.tr yi alıp insanları dolandırmasın, garanti.com.tr'yi alıp insanları dolandırmasın, türkiye.com.tr yi satın alıp sahte bir e devlet uygulaması ile insaları dolandırmasın diye olan çok kutsal bir kural (belge ibrazı) var.
İşte şimdi daha fazla para kazanmak ve lobi domain şirketlerini daha fazla zengin etmek için bu kuralı kaldırıp .tr uzantılı domainleri adı sanı belirli olmayan insanlara vererek web'i inanılmaz derecede dolandırılmaya müsait hale getirecekler.
Biz insanlara internet alışverişlerinde bilinen siteleri önerirdik eğer o sitelerde istediğiniz ürün yoksa .com.tr uzantılı eticaret sitelerinden alışveriş etmeye özen gösterin derdik. Çünkü biliyoruz ki devlet tarafından verilen bu domainin insanları dolandırma amacı taşıyan firmalarca rahatlıkla alınamadığı gibi bu domaini almak için pek çok belgeyi devlete ibraz etmesi gerektiğinden bir güven yaratıyor.

Son olarak henüz 15.02.2022 tarihi ile bu .com.tr uzantıları hali hazırda belgeyle alınıyor. Umarız böyle bir yanlışa Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu düşmez ve en azından .com.tr uzantısı pazarlama tuzağının oyuncağı haline gelmez.
Paylaş:
Destek Talebi

Değerli müşterilerimiz eğer kullanıcı adınız ve parolanızı biliyorsanız sorununuzun daha hızlı çözüme kavuşması adına lütfen kullanıcı panelinden destek talebinde bulununuz.
Kullanıcı/Müşteri Girişi

X